Ako vybrať kachle


PRED NÁKUPOM KRBOVÝCH KACHLÍ, KRBOVEJ VLOŽKY

Ako veľký tepelný výkon budete potrebovať?

Záleží na viacerých faktoroch - rozmery domu, izolácia domu atď. Dobre izolovaný dom (steny a okná) vyžaduje tepelný výkon cca 70 watov na m² pri bežnej výške stropu 2,4 m. Priestor 70 m² bude potrebovať zdroj tepla dávajúci stály výkon okolo 4,5 kW.

Ako dôležitý je prívod vzduchu?

Aby krbové kachle, krbová vložka, sporák alebo kotol dobre horel, musí mať dostatočný prívod vzduchu. Prakticky povedané, čím väčšie je ohnisko a čím lepšie máte tepelne izolované miestnosti, tým potrebnejši je externý prívod vzduchu. U kúrenísk s nominálnym výkonom nad 7 kW je prívod externého vzduchu nevyhnutný! ! !

Aký ťah komína budete potrebovať?

Dobrý ťah komína je veľmi dôležitý pre správne spaľovanie. Za dobrý ťah je považované 12-20 Pa.
V prípade nízkeho komína môže byť riešením jeho predĺženie.
Ak musíte pre napojenie kachlí na komín použiť koleno, je lepšie zvoliť 2x45°.
KÚRENIE, ROZPÁLENIE, DREVO .

Ako správne vysušiť drevo ?

Kvalitné, vyschnuté drevo je pre dobré horenie nutnosťou. Drevo štiepajte čoskoro, najlepšie na jar, aby polená stihli preschnúť pred nasledujúcou sezónou. Uskladnené by malo byť vonku, pod strieškou s dobrým prísunom vzduchu.

Ako spoznáte správne preschnuté drevo?

Správne vyschnuté drevo bude popraskané, môžete vykonať jednoduchý test - jedno polienko uzavrite v plastovom sáčku a umiestnite do vyhriatej miestnosti, ak sa steny orosia, drevo má ešte veľkú vlhkosť.

Najpresnejšie vlhkosť zistíte vlhkomerom. Ideálna vlhkosť sa pohybuje okolo 20% .

Aký druh dreva je najlepšie používať?

Do kachieľ prikladajte len kvalitné drevo, nikdy nekúrte natieraným, impregnovaným drevom, drevotrieskou alebo plasty. Majú vysoký obsah jedovatých splodín. Nepoužívajte na vykurovanie iba šišky alebo štiepky, vždy toto palivo používajte po častiach a uľahčujte polienkami.

Medzi najlepšie druhy dreva na kúrenie sú pokladané buk, dub, javor, breza. Mnoho ľudí preferuje mäkké drevo kvôli praskaniu ohňa, ale toto drevo má nízku tepelnú účinnosť a rýchlo vyhorí.

Ako správne rozkúriť krbové kachle či krbovú vložku?

Ak máte výhrevné teleso z liatiny, pozor na teplotný šok. Najprv rozpálte len mierny oheň, aby sa liatina pomaly rozohriala a potom priložte väčšie množstvo dreva, tým zaistíte aj rozohriatie komína, kvôli správnemu ťahu.

Dajte dve polienka naprieč do ohniska, cez ne naprieč položte triesky a ďalšie polienka. Zvážte použitie podpaľovačov, cez noviny väčšinou neprúdi dostatočný prísun vzduchu. Ohnisko nenaplňujte z viac ako 2/3.

Po vytvorení vrstvy žeravého popola priložte ďalšie drevo a uzavrite primárny prívod vzduchu. Po vykúrení miestnosti začnite pomaly uzatvárať aj sekundárny prívod vzduchu, aby teplota v miestnosti bola konštantná.

Nekúrte príliš dlho s plne otvorenými prívodmi vzduchu, to môže spôsobiť prekúrenie kachlí.

Ako spoznáte správne horenie dreva?

Pri správnom horení nie je z komína vidieť takmer žiadny unikajúci dym (u krbových kachlí alebo krbových vložiek s funkciou dvojitého spalovania). Aj keď plamene v ohnisku takmer vyhasnú, vzniknuté uhlíky musia tlieť po dlhú dobu.

Kedy môžu byť krbové kachle alebo krbová vložka prekúrená?

Keď zakúrite v studenej miestnosti a chcete mať teplo čo najrýchlejšie.
Keď kúrite nevhodným palivom (štiepky, šišky, impregnované drevo...).
Keď je dlhú dobu otvorený prívod primárneho i sekundárneho vzduchu.
Kombináciou vyššie uvedených možností.

Nákupný košík
spôsob doručenia
Toptrans
Newsletter